بيشتر
1399/3/20 سه‌شنبه در راستای برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی؛ کتاب «ستاره من»معرفی شد بسیاری از کودکان و نوجوانان به مطالعه ی کتابهایی در حوزه ی آشنایی با ائمه معصوم علیهم السلام علاقه مند هستند. با این وجود در بین انبوه کتابهای کودک و نوجوان منتشر شده، همواره کتابهایی که با حجم مناسب، زبان ساده و روان و تصویرپردازی های جذاب تالیف شده اند در در اولویت مطالعه قرار می گیرند. کتابی که در ادامه به معرفی آن پرداخته می شود از تمام این ویژگیهای مثبت به طور نسبی برخوردار است. کتاب "ستاره ی من: چهل قصه از زندگی امام رضا(ع)" توسط ناصر نادری نوشته شده است. این کتاب را انتشارات به نشر برای اولین بار در سال 1397 و با 120 صفحه منتشر کرده و پس از آن در مدت یک سال به چاپ سوم رسیده است. ناصر نادری نویسنده کتاب متولد سال 1345 و  از نویسندگان کودک و نوجوان در حوزه مذهبی به شمار می آید. باغ آسمان، نور-آب- آیینه، بوی گل یاس و... از جمله آثار اوست.
در کتاب ستاره ی من نویسنده کوشیده است با روایت چهل داستان شیرین از زمان های مختلف زندگی امام رضا (ع) کودکان و نوجوانان را با سبک زندگی، کرامتهای اخلاقی و منش ایشان آشنا کند. این داستانها و پیامهای ارزشمند نهفته در آنها بر جان پاک کودکان و نوجوانان می نشیند و روحشان را جلا می بخشد.
برای هر یک از داستانهای کتاب، نامی انتخاب شده است و سپس داستان در دو تا چهار صفحه بیان می شود. استفاده از تصاویر مرتبط، قطع مناسب کتاب، زبان ساده و روان و اشاره به منابع و مآخذ داستانها از جمله نقاط قوت این اثر به شمار می آید.
درباره دلیل نامگذاری کتاب در ابتدای آن چنین آمده است: مردی از اهل خراسان به امام رضا(ع) گفت: ای فرزند رسول خدا! من پیامبر را در خواب دیدم، فرمود:"... و ستاره ی من در خاک شما غروب می کند...:امام رضا(ع) فرمود: "من، ستاره¬ی او هستم."
در بخشی از داستان یازدهم کتاب با عنوان "آن لحظه شیرین" که از جلد 49 بحارالانوار اقتباس شده است می خوانیم:"جعبه ی نقره را به دست گرفته بود و با گامهای بلند به سوی خانه ی امام رضا(ع) می رفت. با خود می اندیشید: اگر این هدیه را به امام بدهم، بسیار خوشحال خواهد شد. لذت آن لحظه ی شیرین که لبخند زیبای امام را بر لبهایش ببیند او را سرمست کرده بود..."

گردآوری و تالیف: زهرا شیرخانیان، کارشناس منابع اداره کل کتابخانه های عمومی استان سمنان

 
نسخه قابل چاپ
بيشتر
 [PageVisit]