بيشتر
1399/4/12 پنجشنبه به مناسبت دهه کرامت؛ کتاب احمد بن موسی(ع)، شاهچراغ معرفی شد کتاب احمد بن موسی(ع)، شاهچراغ نوشته جلیل عرفان منش به مناسبت دهه کرامت معرفی شد. به گزارش روابط عمومی اداره کل  کتابخانه های عمومی  استان سمنان،در دوران حکومت خفقان بار بنی امیه و بین عباس بسیاری از امامزادگان و احفاد ائمه ی اطهار(س) به ایران مهاجرت نمودند. ایرانیان که با هوش و درایت خود از آغاز به حقانیت اهل بیت عصمت(ع) پی برده بودند، از این سلاله ی اطهر با شور و شوق استقبال نموده و حتی مرقد پاک این امامزادگان را نیز مورد تکریم قرار می دادند.گذشت زمان و تغیر شرایط سیاسی، فرهنگی و اجتماعی ایران در دوره های مختلف موجب شد بسیاری از زوایای زندگانی این امامزادگان بزرگوار مخفی ماند. تلاش برای افزایش معرفت نسبت به سیره و شخصیت این نسل مطهر باعث افزایش شناخت نسبت به حقایق و منزلت آنان می شود و زیارت قبور مطهرشان را با نور آگاهی و ایمان عجین خواهد کرد.یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین این امامزادگان حضرت احمد بن موسی(ع) مشهور به شاهچراغ فرزند امام موسی کاظم(ع) و برادر امام رضا(ع) است. شرایط سیاسی و اجتماعی پس از شهادت حضرت امام موسی کاظم(ع) به گونه ای رقم خورد که احمد بن موسی(ع) برای حمایت و یاری امام رضا(ع) راهی ایران شد. آشنایی با شرایط ویژه آن دوران و کسب اطلاعات درباره ی ابعاد مختلف زندگی این امامزاده درک عمیق و گسترده ای به مخاطب ارائه خواهد کرد. کتابی که در ادامه به معرفی آن پرداخته می شود منبعی بسیار مناسب در این زمینه است.کتاب احمد بن موسی شاهچراغ(ع) توسط جلیل عرفان منش نوشته شده و دفتر پژوهش های فرهنگی در سال 1392 با 104 صفحه منتشر کرده است. این کتاب صد و چهاردهمین اثر از مجموعه ی "از ایران چه می دانم" است.(مجموعه ای که به بررسی های جدید و علمی درباره ی تاریخ پر فراز و نشیب سرزمین ایران می پردازد.)
کتاب در پنج فصل تدوین شده است:
-فصل اول:فارس در پیوند با اسلام
نقش ایران و ایرانیان و جایگاه ویژه‌ی فارس در تکوین و شکوفایی تمدن اسلامی، نحوه گسترش اسلام در ایران و اشاره به داستان سلمان فارسی به عنوان نماد علاقه ایرانیان به اسلام از جمله مباحث ارائه شده در این فصل است.
-فصل دوم: زندگی و زمانه¬ی احمد بن موسی(ع) پیش از ورود به ایران
نسب احمد بن موسی(ع)، فضایل ایشان و فرقه های مختلف شیعه از جمله مطالبی است که نویسنده در این فصل به آنها اشاره کرده است.
-فصل سوم: امامت در میان فرزندان امام موسی کاظم(ع)
در این فصل مساله ولایتعهدی امام رضا(ع) و پذیرش امامت این امام بزرگوار از سوی احمد بن موسی(ع) مورد بررسی قرار گرفته است.
-فصل چهارم به موضوع هجرت حضرت احمد بن موسی(ع) پرداخته و علتها، زمان، جغرافیای تاریخی، قیام حضرت و زندگی مخفیانه ی ایشان را به تفصیل بررسی می کند.
عنوان فصل پنجم کتاب آرامگاه احمدبن موسی(ع) در شیراز است و تاریخچه ی این مدفن شریف را مورد کاوش قرار داده است.
حجم کم، محتوای ارزشمند، زبان ساده و روان، جامعیت مطالب، استفاده از منابع و مآخذ معتبر در انتهای کتاب و استفاده از تصاویر در بین متن کتاب جهت تکمیل توضیحات از جمله نقاط قوت اثر به شمار می رود.
جلیل عرفان منش نویسنده کتاب  متولد 1339 در شهر شیراز و دکترای پژوهش هنر، فیلمنامه نویس و استاد دانشگاه است. از مدینه تا مرو، نامه شیراز، زندگینامه ی احمد بن موسی(ع) و بسیاری اثر دیگر در قالب فیلمنامه و کتاب از جمله آثار اوست.
مطالعه این کتاب به تمام جوانان و بزرگسالان علاقه مند به آشنایی  با شخصیت، سیره و تاریخ دوران زندگی این امامزاده ی بزرگوار توصیه می شود.

گردآوری :زهرا شیرخانیان کارشناس منابع اداره کل کتابخانه های عمومی استان سمنان
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ
بيشتر
 [PageVisit]