بيشتر
خبرهای شهرستان سمنان
کتابداری تا اطلاع ثانوی تعطیل نیست؛ ساکنان شهرک امیرالمومنین دلتنگی خود را با سفر به دنیای کلمه ها رفع می کنند کتابدار کتابخانه عمومی شهید شاطری سمنان با اشاره به فعالیت های این کتابخانه در فضای مجازی، گفت: این روزها ساکنان شهرک امیرالمومنین دلتنگی های حاصل از خانه نشینی را با سفر به دنیای کلمات رفع می کنند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، با شیوع ویروس کرونا در سراسر کشور و هشدارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای جلوگیری از انتشار این ویروس، مدتی است که کتابخانه های عمومی سراسر کشور تعطیل شده است. در این روزهایی که تنها خانه نشینی به قطع زنجیره انتقال این ویروس کمک می کند، این بار تکنولوژی و فضای مجازی است که به کمک ما آمده تا روزهای شاید کسالت بار را، با دلتنگی کمتری سر کنیم. با این حال گویا دلتنگی و نگرانی تنها منحصر به جمع خانواده و دوست و آشنا نیست؛ فعالیت تعدادی از همکاران کتابدار در فضای مجازی حکایت از دلتنگی کتابداران و اعضای کتابخانه ها دارد و باید قدر بدانیم این ارتباطات راه دور را، که امید و انگیزه می دهد تا این روزهای سخت را تاب بیاوریم.
کتابخانه عمومی شهید شاطری شهرستان سمنان که تنها کتابخانه شهرک امیرالمومنین(ع) است، در روزهای تعطیلی کتابخانه، کتابخوانی و برنامه های فرهنگی را در فضای مجازی ادامه می دهد. نسرین محمدی، کتابدار این کتابخانه در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، گفت: موقعیت کتابخانه شهید شاطری در شهرک امیرالمومنین، این مرکز را به محلی پر رفت و آمد تبدیل کرده است. کتابخانه در مرکز شهرک و در طبقه فوقانی مسجد واقع شده، وجود پایگاه بسیج و مرکز نیکوکاری در حیاط مسجد و نیز مدارس اطراف، در رونق این کتابخانه تاثیرگذار بوده است.
وی ادامه داد: با تعطیلی کتابخانه، ارتباط گاه به گاه ما با اعضا در فضای مجازی، به ارتباطی مستمر تبدیل شد. این امر از جهاتی مثبت بود، چراکه استفاده از شبکه های مجازی بسیار مورد اقبال اعضای ما به ویژه نوجوانان و جوانان، است؛ با این زمینه، فعالیت کتابخانه در فضای مجازی می تواند به گونه ای هدایتگر و راهنما باشد. روزهای ابتدایی تعطیلی کتابخانه، کار را با قصه گویی شروع کردم؛ قصه ها را در قالب صوت و تصویر برای مادران اعضای کلاس قصه گویی کتابخانه ارسال می کردم و از آن ها می خواستم، کودکان خود را به کشیدن نقاشی با موضوع «کرونا را شکست می دهیم» ترغیب کنند. همکاری والدین بی نظیر بود و فکر می کنم این همکاری حاصل صمیمیتی  است که پیش از این بین ما شکل گرفت.
محمدی افزود: با طولانی شدن تعطیلات کتابخانه ها و به منظور اطلاع رسانی استمرار فعالیت کتابخانه در فضای مجازی، پس از هماهنگی با مدیریت کانال شهرک امیرالمومنین و کانال مرکز نیکوکاری شهرک در فضای مجازی، که دنبال کنندگان بسیاری دارد، ویدیوهای معرفی کتاب را آنجا به اشتراک گذاشتم و اطلاع رسانی دهمین جشنواره کتابخوانی رضوی را در این بستر انجام دادم. با اینکار معرفی کتاب از مسئولان شهرک شروع شد و بین اهالی شهرک رواج یافت. به این ترتیب این روزها ساکنان شهرک امیرالمومنین دلتنگی های حاصل از خانه نشینی را با سفر به دنیای کلمات رفع می کنند.

 
 
امتیاز دهی
 
 

 [PageVisit]