بيشتر

1397/10/22 شنبه

با حضور محمدرضا سنگری پژوهشگر کشوری؛

آئین نقد و بررسی کتاب «قناعت و مناعت» برگزارشد

آئین نقد و بررسی کتاب «قناعت و مناعت» نوشته جعفر سید به همت اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان سمنان در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی استان سمنان برگزارشد.

 
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه ‌های عمومی استان سمنان، آئین نقد و بررسی کتاب «قناعت و مناعت»  نوشته جعفر سید با حضور نورعلی غلامحسین نیا سماکوش،مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان؛محمدرضا خدایی راد، معاون روابط عمومی استانداری سمنان؛ محمد رضا سنگری،پژوهشگر کشوری؛ حجت الاسلام علی اصغر فضیلت، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان سمنان؛ عصمت اسماعیلی، استاد دانشگاه؛ منصور فرزامی راد، منتقد؛ جمعی از مسئولان ؛ نویسندگان؛ شاعران  وفرهنگ دوستان استان سمنان در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی استان سمنان برگزارشد.
نورعلی غلامحسین نیا سماکوش مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان در این آئین ضمن بیان اینکه اثر گذاری فعالیت های فرهنگی در توسعه کتابخوانی بسیار چشمگیر است و باید با  برنامه ریزی جامع و ممارست و پیگیری به این هدف دست یافت بیان داشت:ب رگزاری مراسم نقد و بررسی کتاب، فرصتی مناسب برای کتابخوانی و هم چنین معرفی و شناسایی نویسندگان توانمند و حمایت از آنها در زمینه های مختلف است.
وی با اشاره به این مطلب برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان؛ رونمایی کتاب و نقد و بررسی از جمله برنامه‌های اداره کل کتابخانه‌‎های عمومی استان سمنان است بیان داشت: ترویج  فرهنگ مطالعه به یک عزم همگانی نیاز دارد.
در ادامه محمدرضا سنگری پژوهشگر برتر کشور در این آئین نیز ضمن قدردانی از نویسنده کتاب  اظهار داشت: این اثر نشانه شناخت خوب  نویسنده  از ادبیات است.
وی با اشاره به  آمار  تولید علمی این نویسنده افزود: نویسنده این اثر در طی 9سال  مجموعاً بیست و سه هزار و چهل و چهار صفحه مطلب  نوشته است.
سنگری افزود: آثار جعفر سید از کوچکترین کاری که برای کودکان نوشته یا کتاب «از دیرباز با یمن »؛ «جلوه های ادبی در غزلیات فروغی بسطامی»  و اشعارش همه دغدغه‌های وی  را نشان می دهد.
وی  روان بودن متن کتاب، استفاده از توضیحات و پاورقی های خوب، کامل معنی کردن یک بیت، فونت خوب اثر، بهره گیری از فرهنگ‌ها و پژوهش‌های مختلف، استفاده ازفهرست آیات  را از ویژگی خوب این کتاب دانست.
سنگری  با اشاره به این مطلب که در این کتاب سهم شاعران سمنان کمرنگ است افزود: بهتر بود خود دو واژه قناعت و مناعت تعریف و دسته بندی شود.
در ادامه عصمت اسماعیلی استاد دانشگاه نیز با اشاره به این مطلب که عنوان کتاب بسیار خوب انتخاب شده است اظهار داشت: هم از قناعت می‌توان به مناعت رسید هم از مناعت به قناعت.
وی افزود: قناعت تنها برای پرهیز از مال اندوزی و مصرف نیست بلکه باید در جاه طلبی و شهرت و همیشه در ردیف اول نشستن هم قناعت کرد
در ادامه جعفر سید نویسنده کتاب نیز «قناعت و مناعت»  با اشاره به این مطلب که من در شهری و در بین مردمی بزرگ شده‌ام که با توجه به شرایط اقلیمی سمنان، قناعت را به خوبی می‌فهمم  اظهار داشت: این کتاب با توجه به شرایط اقتصادی کشور و حرص و طمع و بداخلاقی‌های مالی فردی و اجرایی برخی در جامعه، اهمیت ویژه دارد.
وی گفت:  قناعت داشتن با بخشش و گشاده دستی منافاتی ندارد
سید تصریح کرد:  این کتاب در 700 صفحه و با انتخاب اهم متون نظم و نثر از ابتدا تا امروز با توضیح و مقایسه تطبیقی در طی چند سال تحقیق پدید آمده است..
در ادامه  منصور فرزامی را د منتقد کتاب نیز با اشاره به این مطلب که  موضوع قناعت مهم است گفت: به قدری این موضوع اهمیت دارد  که سعدی یک باب گلستان را به آن اختصاص داده است.
وی  به جنبه‌های ارزشمند کتاب اشاره  کرد و افزود: این بحث به قدری عمیق است که می‌توان بیشتر هم به آن پرداخت.
شایان ذکر است:  در این آئین اختری‌فر؛ علی‌محمد کاشی؛ ابوالفضل اعوانی؛ احسان الله فقیهی ؛ مصطفی ترحمی؛ نسترن قدرتی؛  فاطمه امام وردی؛  آرزو کواکبیان؛ آزاده کواکبیان به شعر خوانی پرداختند.

 
 
بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 604