بيشتر

1397/10/2 يكشنبه

در کتابخانه‌های عمومی شهرستان سرخه ؛

مراسم یلدا با برنامه‌های متنوع فرهنگی برگزارشد

مراسم یلدا با برنامه های متنوع فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی شهرستان سرخه برگزارشد.

 
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان، به مناسبت شب یلدا آیین شاهنامه خوانی در کتابخانه آیت الله فیض سرخه ای برگزار شد.
با حضور دانش آموزان پایه ششم مدرسه 15 خرداد شاهنامه خوانی، حافظ خوانی، معرفی کتاب و دورهمی یلدایی برگزارشد.
در این دورهمی سمانه رهایی مسئول کتابخانه فیض ، ضمن معرفی کتاب«جشنها و آیین های ایرانی: نوروز باستانی، یلدا، چهارشنبه سوری، نوروز» نوشته محمود رضا افتخار زاده را معرفی کرد.
در ادامه برنامه یکی از مریم کرد، با گویش سرخه ای شعری را در خصوص یلدا برای دانش آموزان قرائت کرد و دو نفر از دانش آموزان بخشی از داستان های شاهنامه را برای دوستانشان بازگو کردند.
در پایان دانش آموزان سرود  یلدا را برای کتابداران یکصدا خواندند و از طرف کتابداران یادبودهایی به مناسبت شب یلدا به آنها هدیه شد.
 به مناسبت  یلدا و به منظور آشنایی کودکان با آداب و رسوم ایرانیان و آیین های این شب برنامه « قصه های یلدایی» و  «نمایش ننه سرما » به منظور گرامیداشت فرهنگ و رسوم کهن ایرانی و اشنایی کودکان با مضامین اخلاقی شب یلدا در کتابخانه شهید غلامرضا شهروی برگزار شد .
کتابدار کتابخانه با همراهی مربی پیش دبستانی قاصدک با اجرای برنامه های متنوع فرهنگی این روز را جشن گرفتند .
با خواندن دسته جمعی گروه سرودپیش دبستانی قاصدک با عنوان«باز شب یلدا می آد » برنامه آغاز شد .
 طاهره رهایی مسئول کتابخانه از مراسم شب یلدا برای بچه ها گفت و با تقالی به دیوان حافظ برنامه ها ادامه یافت .
با معرفی ننه سرما از بچه ها خواسته شد که او را صدا بزنند تا برایشان قصه زمستان را بگوید . ننه سرما هم با لباس محلی به جمع آنها پیوست و برایشان قصه گفت .
همزمان با جشن یلدا ، اولین نشست قصه گویی مادر و کودک در کتابخانه شیخ محمود مزدقانی مومن آباد برگزار شد.
با توجه به اهمیت قصه گویی و نقش آن در یادگیری کودکان و همچنین اهمیت حفظ سنت ها و آداب و رسوم شب یلدا، این  آیین کهن ایرانی توسط کتابدار برای کودکان معرفی  و گوشه ای از برنامه های یلدا از جمله قصه گویی بزرگتر ها به اجرا درآمد تا کودکان با آداب و رسوم این شب در روستای خود آشنا شوند.
در این نشست که با حضور مادران و کودکان برگزار شد، علاوه بر اجرای برنامه های مختلف و اجرای سرود یلدا توسط کودکان ،تعداد پنج عنوان کتاب کودک توسط مادران و کتابدار معرفی و برای کودکان قصه گویی شد .
بهنوش مومن آبادی کتاب« مهناز و گلی خانم» نوشته طیبه ابراهیمی، شکوفه مومن آبادی « روباه علفخوار دروغگو» نوشته لیلا شعبانی عراقی، آزیتا مومن آبادی« شنگول و منگول و حبه انگور» نوشته حسین شرقی و زهرا مومن آبادی «لاکی لاک پشت دانا » نوشته محمد تاجیک معرفی کردند.
زهرا مومن آبادی مسئول کتابخانه شیخ محمود مزدقانی  گفت:  مهمترین اهداف برگزاری کارگاه قصه گویی ایجاد شرایطی برای گسترش و شکوفایی خلاقیت در ذهن کودکان و نوجوانان است. خلاقیت، ماندگار و ثابت نیست بلکه هر لحظه می باید نو شود،تا روند رشد شخصیت میسر شود و در این حیطه مادران نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند
همچنین دورهمی یلدایی  ویژه دانش آموزان پیش دبستانی در کتابخانه شهید حسینعلی نوروزی برگزار شد
در این برنامه یزدانفر مربی پیش دبستانی خوبان به شاهنامه خوانی و قصه گویی برای دانش آموزان پرداخت.  بچه ها سرود (شب یلدا) را دسته جمعی خواندند و سپس خانم یزدانفر به بیان اهمیت صله رحم و ایجاد صمیمیت و نزدیکی بیشتر خانواده ها و اقوام در این شب پرداخت و درپایان مراسم با میوه و آجیل شب یلدا از بچه ها پذیرایی شد.


 
 
بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 817