بيشتر
رهش
1397/9/9 جمعه در هفته کتاب؛ نشست نقد و بررسی کتاب «رهش» برگزار شد نشست نقد و بررسی کتاب «ره‌ش» نوشته رضا امیرخانی با حضور کتابداران در سالن جلسات اداره کل کتابخانه های عمومی سمنان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان، جلسه نقد و بررسی کتاب «ره‌ش» نوشته رضا امیرخانی با حضور قاسم رؤفی، کارشناس فرهنگی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان؛ محمد مرادی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان سمنان؛ حنیفه صفری، رئیس کتابخانه مرکزی استان سمنان و کتابدارانی از شهرستان‌های سمنان، سرخه و مهدیشهر در سالن جلسات اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان برگزار شد.

در این نشست نسرین دادخواه، کتابدار کتابخانه عمومی امامزاده یحیی(ع) ضمن بیان اینکه نویسنده با نگاه انتقادی و سیاسی سعی در بیان مسائل جامعه شهری و به خصوص شهر تهران دارد، اظهار داشت: این که نویسنده تنها منطقه یک تهران را مورد بررسی قرار داده است، جای نقد دارد.
در ادامه حنیفه صفری، رئیس کتابخانه مرکزی استان سمنان رسم الخط کتاب را سخت و نامناسب توصیف کرد. خوش‌خوان بودن  کتاب از مهم ترین ویژگی های مثبت اثر است.
در ادامه حمیده میرزا زاده، کتابدار کتابخانه امام خمینی(ره) نیز با اشاره به این مطلب که این کتاب بیشتر شبیه یک مقاله اجتماعی است، گفت: تغییر دادن  راوی در فصل ششم را می توان مورد نقد قرار داد.
وی با بیان اینکه فصل چهارم این کتاب شاید کارکردی در کل کتاب نداشته باشد و با حذف آن آسیبی به داستان وارد نمی‌شود، افزود: نویسنده باید پس از بیان مشکلات راهکاری برای حل آن نیز ارائه می‌داد. همچنین در خصوص شخصیت «ایلیا» اغراق شده است و کودکی در این سن توانایی شعرسازی و بیان دیالوگ‌های بزرگسالانه را ندارد.
در ادامه الهام قدس، کتابدار کتابخانه مرکزی نیز با بیان این که لغات و اصطلاحات معماری موجود در متن بر خوش خوان بودن کتاب تاثیر گذاشته است، افزود: بیان روایت و قصه از زبان یک زن از جذابیت های این کتاب است.
در ادامه زهرا مومن آبادی، کتابدار کتابخانه شیخ محمود مزدقانی نیز این کتاب را برای اهالی شهر تهران ملموس‌تر از مردم سایر شهرهای ایران دانست و اظهار داشت: این که رسم الخط مطابق دیدگاه مولف است، یکی از نقاط منفی این کتاب است؛ چرا که نویسنده شاید بدعت‌گذار رسم الخط جدیدی شود که مهم‌ترین نتیجه آن فاصله گرفتن از رسم الخط معیار فرهنگستان باشد. نویسنده می‌توانست برای خواننده عمومی که با بعضی از لغات و اصطلاحات تخصصی آشنا نیست، در پاورقی توضیحاتی ارائه کند.
وی طراحی جلد کتاب و تناسب آن با محتوا را بسیار عالی توصیف کرد.
در ادامه طاهره نظری، کتابدار کتابخانه عمومی امام خمینی(ره) نیز شروع سخت کتاب و ارتباط گرفتن  دشوار با نویسنده و متن در ابتدای کتاب را از ملاحظات این اثر دانست.
در ادامه قاسم رؤفی، کارشناس فرهنگی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان، با بیان اینکه باید از سه منظر سیاسی، اجتماعی و ادبی به این اثر نگاه شود، اظهار داشت: اگر از منظر سیاسی به کتاب فوق نگاه کنیم با کتابی روبه‌رو هستیم که با سیاست‌ها و برنامه‌های شهرداری تهران با دید انتقادی نگاه می‌کند. اگر از منظر اجتماعی به کتاب نگاه کنیم با روایتی از مشکلات اجتماعی نظیر ترافیک، آلودگی‌ هوا، روابط ناسالم، آسیب‌های فردی و اجتماعی و ... روبه رو هستیم و اگر از منظر ادبی به کتاب نگاه کنیم با کتابی رو به‌ رو هستیم که در آن قلم خاصی بر متن حاکم است و راوی‌های آن نیز زن هستند. در واقع گرچه رضا امیرخانی مرد است ولی دقیق و موشکافانه مسائل مدنظر خود را از زبان یک زن بیان می‌کند.
وی در خصوص عنوان کتاب گفت: عنوان کتاب جذابیت لازم برای جذب مخاطب را دارد.
رؤفی با توصیف طرح جلد کتاب، افزود: این طراحی توانسته است فضا، روح سرد و خاکستری و تنفر محتوا را منتقل کند.
وی معرفی شخصیت های کتاب را از ویژگی های مثبت این اثر دانست و گفت: رضا امیرخانی با نمادسازی از آدم‌های موجود در رمان توانسته به بهترین وجه ممکن این شخصیت‌ها را که در جامعه امروزی نیز وجود دارند، معرفی کند. البته از دیگر ملاحظات کتاب نام کاراکترهای رمان است. اگر چه تناسب آوایی بین این کاراکترها (علا، لیا، ایلیا، ارمیا) وجود دارد ولی احساس می‌شود که این امر تصنعی است و باورپذیر بودن آنرا کمی سخت  می کند.
 
بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 176