بيشتر
خبرهای شهرستان گرمسار
1

2

3

4

6

7

220

300

1

2

3

4

12

11

13

200

1000

2000
توسط کتابخانه‌های عمومی استان سمنان صورت پذیرفت؛ برگزاری جشن یلدا جشن یلدا در کتابخانه‌های عمومی استان سمنان برگزارشد
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان، سودابه مختاری قرایی، مسئول کتابخانه حکیم الهی به منظورجذب وآشنایی هرچه بیشترکودکان به آداب ورسوم شب یلدا درسمنان باهمکاری مهدکودک وپیش دبستانی درخشان دورهمی یلدایی را در کتابخانه برگزارکرد.
در این برنامه قصه گویی توسط مسئول کتابخانه از کتاب قصه های مشدی گلین خانم(یکی از قصه های معروف آن با عنوان پند پیرمردکه اتحاد وهمبستگی را به همه یاد میدهد)اجرا شد.
 همچنین مراسم یلدای در مدرسه سعادت گرمسار با همکاری مهرپویا ،کتابدار کتابخانه علامه طباطبایی  و حضور دانش آموزان مدرسه ، معلمان و اعضای انجمن اولیا و مربیان برگزار شد.
در این مراسم کتابدار کتابخانه علامه طباطبایی به شاهنامه خوانی پرداخت.
همچنین دورهمی یلدایی  به همت مطهره پیمانخواه و مرضیه والی پور در کتابخانه مرکزی برگزارشد.معرفی کتاب و اجرای نمایش ننه  سرما  و شعرخوانی از جمله برنامه‌های این مراسم بود.
در این مراسم  سیده ستایش رضوی  کتاب «فوت کوزه گری» نوشته مصطفی رحماندوست ؛علیرضا تبریزیان کتاب« قصه هایی از شاهنامه حکیم فردوسی »؛ سورنا رمضانی کتاب« اگر من جای تو بودم» نوشته کلر ژوبرت؛ سمیرا شهری نژاد دیوان حافظ از روی نسخه خطی علامه محمد قزوینی و دکتر قاسم غنی را معرفی کردند.

 همچنین  مراسم حافظ خوانی ،شاهنامه خوانی شب یلدا در کتابخانه عمومی البرز شاهرود برگزار شد.
در این مراسم  اکرم نظری درباره پیشینه و تاریخچه شب یلدا در فرهنگ غنی اسلامی ایرانی توضیحاتی ارائه شد.
 بیان یک حکایت کهن با گویش شاهرودی ،بیان حکایت خوان نخست شاهنامه و پرده خوانی  برای حاضران و معرفی کتاب افسانه های کهن توسط اعضا  از جمله برنامه های این مراسم بود.
کتابخانه شهید مشهد امیریه با همکاری مدرسه بنت الهدی میزبان کودکان پیش دبستانی برای برگزاری دورهمی  یلدا شد.
کتابداران امیریه به مناسبت دورهمی  یلدایی در مدرسه بنت الهدی حضور یافتند.این مراسم با شکوه که  با همت و همکاری  معلمان و کتابداران  برگزار شد.
 در این مراسم  نمادی از آداب و رسوم و سنن زیبای گذشتگان به نمایش گذاشته شد.
  قصه گویی، تعریف شب چله و حافظ خوانی پرداخته شد همچنین برگزاری نشست کتابخوانی با موضوع شاهنامه خوانی  از دیگر برنامه ها بود.
همچنین آئین دورهمی یلدایی در بخش کودک کتابخانه عمومی 22بهمن شهرستان شاهرود برگزارشد
در این ((دور همی کتابستان انارستان))قصه گنجشکک و پنبه دانه قصه گویی شد و بعد ازآن با همخوانی شعر از کتاب اتل متل زمستون کودکان به استقبال شب یلدا رفتند، قصه زبل خان نیز برای کودکان قصه گویی شد و مقیمی برای کودکان و خانواده ها از فلسفه شب یلدا سخن گفت .
زهرا سادات هاشمی وسمیه رجبی کتابداران کتابخانه معتقدند: برگزاری  این دور همی ها با حضور خانواده ها و کودکان سبب علاقه بیشاز پیش کودکان به کتابخانه خواهد شد چرا که حضور لذت بخش توام با شادی در کنار کتابها وبرگزاری آیینهای ملی و مذهبی در کتابخانه سبب پرورش ذهنی و نهادینه شدن فرهنگ در کنار هم بودن و لذت بردن از کتاب و کتابخانه خواهد شد و به روند اجتماعی شدن کودکان و نوجوانان نیز منجر خواهد شد.
همچنین توسط  مرضیه بهادری مسئول کتابخانه عمومی ابن یمین فریومدی نشست کتاب‌خوان مدرسه ای و قصه گویی برای کودکان در جشن یلدای مدرسه ، جمع خوانی کتاب و کارگاه نقاشی به همین مناسبت برگزار شد.

همچنین دورهمی یلدایی به همت نجمه سیادتی، مسئول کتابخانه عمومی سلمان فارسی در  آموزشگاه حضرت رقیه (س) برگزارشد.

در این برنامه نجمه سیادتی مسئول کتابخانه در ارتباط با فلسفه ی شب یلدا مطالبی را ارائه کرد.

در خاتمه مسئول کتابخانه  «قصه روباه و انگور» تالیف ژاله راستانی را برای دانش آموزان تعریف کرد و دو گروه سرود شعرخوانی سنگسری و سرود شو چله با  به زبان محلی برای دوستانشان اجرا کرد.
همچنین  دورهمی  یلدایی  در کتابخانه عمومی منوچهری دامغانی برگزار شد، در این مراسم که با حضور دانش آموزان پایه پنجم دبستان دخترانه شاهد برگزار شد ابتدا دانش آموزان به بازدید از بخشهای مختلف کتابخانه پرداختند و با نحوه عضویت و امانت کتاب و نیز کتاب‌های مرجع و کودکان آشنا شدند.
 در ادامه نیز برنامه های متنوعی اجرا شد  از جمله 3 نفر از دانش آموزان به نامهای ساجده صادقی،آیه بهرامی ،مهدیه خراسانی به بیان قصه های کودکانه برای دوستان خود پرداختند. همچنین  جمع خوانی کتاب « از همه بدم می آید در رعایت ادب» نوشته میچ کلی توسط معلمیان مسئول کتابخانه عمومی منوچهری دامغانی برای دانش آموزان اجرا شد.
در این برنامه جذاب سیده صدیقه کشتکار ملکی   به عنوان قصه گو دعوت شده بودند که به بیان قصه هایی از قرآن  با لهجه دامغانی برای دانش آموزان پرداختند.
مسئول کتابخانه عمومی منوچهری دامغانی نیز با بیان این نکته که کتابخانه های عمومی محل بسیار مناسبی برای اجرای برنامه های فرهنگی است اظهار داشت: برنامه های فرهنگی می تواند  با هدف جذب دانش آموزان و ترقیب آنها به مطالعه تاثیر بسزایی در پیشبرد اهداف فرهنگی و نیز معرفی  بیشتر کتابخانه های عمومی  داشته باشد.
 
همچنین دورهمی یلدایی توسط  خادمیان کتابدار کتابخانه شهید شاهچراغی دامغان در مهد و پیش دبستانی نوگلان و مدرسه دخترانه مرصع یزدانی برگزارشد.
 کتابدار کتابخانه در مهدکودک به جمع خوانی کتاب «ماجرای روز برفی» نوشته زهرا مسکنی پرداخت.
 همچنین کتابدار کتابخانه شهید شاهچراغی با حضور در مدرسه دخترانه مرصع یزدانی در دورهمی یلدایی کتاب‌های «قصه های شبهای چله» نوشته الهام ابراهیمی»و «قصه های زندگی پیامبر»نوشته یوسف عبدالتواب را برای دانش آموزان پایه دوم جمع خوانی کرد.

 همچنین برگزاری جشن یلدا با کتاب در کتابخانه عمومی هدایت الله صدری مغان برگزارشد.
در این برنامه قصه گویی کتاب «خوش آمدی آدم برفی» نوشته:پرویز کلانتری توسط مادر بزرگ یکی از اعضا کتابخانه برای کودکان اجرا شد.

 
 

 
 


 
      
 
 
تعداد بازديد اين صفحه: 1184