بيشتر
عکس
1397/7/26 پنجشنبه مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان: 70باب کتابخانه در استان سمنان وجود دارد مدیرکل کتابخانه های عمومی استان سمنان از فعالیت 70باب کتابخانه عمومی در استان سمنان خبر داد و گفت:قریب به 61هزار نفر عضو کتابخانه‌ های عمومی استان سمنان هستند. به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان؛ نورعلی غلامحسین نیا سماکوش در گفتگو با برنامه سیمای استان سمنان در راستای جشن چهل سالگی انقلاب ضمن بیان اینکه یک میلیون و39هزارو 674نسخه کتاب در زمینه‌های فرهنگی،تاریخی،اجتماعی،اقتصادی،دینی و مذهبی،قصه ، داستان ،رمان و... در کتابخانه‌ها ی عمومی استان سمنان وجود دارد افزود: براساس ارزیابی‌های انجام شده کتاب‌های امانت گرفته شده بیشتر در زمینه ادبیات شامل : داستان،رمان، علوم اجتماعی و دینی و مذهبی بوده است.
وی با اشاره به این مطلب که پیش از انقلاب 9کتابخانه در استان سمنان وجود داشت، افزود: به برکات انقلاب اسلامی در طی چهل سال پیشرفت خوبی در حوزه فرهنگی داشتیم.آمار کتابخانه‌های عمومی استان سمنان به 70باب رسید.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان با تاکید براینکه بیشتر روستاهای استان سمنان دارای کتابخانه عمومی هستند اظهار داشت: در آینده نزدیک کتابخانه عمومی روستای نام نیک هم افتتاح می شود.
وی افزود: از برکات انقلاب اسلامی استان سمنان جز شش استان در کشور می باشد که دارای کتابخانه مرکزی است.
وی از اجرای نخستین جشنواره اهدا کتاب درسال گذشته در این استان خبر داد و افزود: در اجرای این طرح310 هزار نسخه کتاب از سوی شهروندان استان سمنان و دستگاه‌های اجرایی و نهاد ها به کتابخانه های عمومی استان اهدا شد.
سماکوش با اشاره به این مطلب که سعی شده تا حتی الامکان مشکلات کتابداران و کتابخانه‌ها را در سال‌های اخیر رفع کنیم بیان داشت:تجهیز کتابخانه‌ها به صورت سخت افزاری و نرم افزاری و بررسی مشکلات عمرانی از جمله فعالیت‌های انجام شده است.
سماکوش از برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی سطح استان سمنان خبر داد و اظهار داشت: 309برنامه فرهنگی با محوریت کتاب در شش ماهه اول امسال در کتابخانه‌های عمومی استان سمنان برگزارشد.
مدیر کل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان تصریح کرد: 309 برنامه شاخص با محوریت کتاب از ابتدای فرودین تا شهریور در استان سمنان برگزارشد ،که از این شمار 12 برنامه اختصاص به جلسات نقد و بررسی کتاب به ویژه کتاب مولفین استان سمنان و 10 برنامه به رونمایی کتاب در سطح استان و شهرستان اختصاص دارد.
سماکوش با بیان اینکه در شش ماهه اول امسال پنج مسابقه کتابخوانی ویژه کارکنان دستگاه‌های اجرایی توسط این اداره کل برگزارشده است گفت: برگزاری236 نشست کتاب‌خوانی در سطح کتابخانه‌های عمومی استان و 46 نشست در مدارس از دیگر برنامه‌های فرهنگی بود.
وی افزود: در این نشست‌ها 1500 نفر کتاب‌های خوانده شده خود را با دیگران به اشتراک گذاشته‌اند.
سماکوش با اشاره به برگزاری هشتمین جشنواره کتابخوانی رضوی در استان سمنان گفت: با مشارکت قریب به 38هزار نفر از هم استانی‌ها بار دیگر برگ زرینی در صفحه فرهنگ این استان رقم خورد.
وی با اشاره به اهمیت و نقش کتابخانه‌های های عمومی در جامعه امروزی عنوان کرد: در سطح شهرستان‌ها و روستاها از کتابخانه به عنوان قلب تپنده فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی یاد می‌کنند که این خود عامل و منشآ رشد و توسعه اجتماعی در شهرها و روستاها می‌شود.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان افزود: در مناطق روستایی کتابخانه‌های عمومی تنها پایگاه فرهنگی موجود هستند که کتابداران متخصص و مجرب توانسته‌اند از این فرصت نهایت استفاده و بهره را ببرند و در ترویج فرهنگ کتابخوانی به صورت هدفمند گام بردارند.
سماکوش همچنین در خصوص کارکرد‌های فرهنگی کتابخانه‌های عمومی افزود: امروزه کتابخانه‌های عمومی می‌توانندجریان‌ساز فرهنگ عمومی و مطالعه باشند و در جامعه امروزی که در آن زندگی می‌کنیم نقش کتابخانه‌ عمومی از حالت ایستایی خارج و به حالت پویایی رسیده است.
وی از برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی در کتابخانه‌های عمومی خبر داد افزود: مسابقات فرهنگی،جلسات مطالعاتی نظیر کانون‌های مطالعاتی، جلسات جمع‌خوانی، دوره‌های قصه‌گویی، برگزاری نمایشگاه‌های مناسبتی کتاب، برنامه‌های آموزشی همچون داستان‌نویسی، طراحی و نقاشی، نویسندگی، خوشنویسی، رایانه، کاردستی از جمله برنامه‌ها هستند.
وی با تاکید براینکه در بعضی از کتابخانه‌های عمومی استان شاهد برگزاری طرح‌های خلاقانه در حوزه ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی هستیم که این موارد روز به روز در حال افزایش است و خود یکی از هزاران عواملی است که باعث جذب مخاطب به کتابخانه می‌شود خاطرنشان کرد:در شش ماهه دوم امسال نیز شاهد استمرار فعالیت‌های کتابخانه‎ای خواهیم بود و سعی بر این خواهد بود که با اجرای طرح‌های ابتکاری در حوزه کتاب باعث جذب حداکثری مخاطب و نهادینه کردن فرهنگ مطالعه باشیم، و آمادگی لازم جهت همکاری با تمامی دستگاه‌های اجرایی جهت برگزاری برنامه‌های مشترک فرهنگی در راستای توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی را داریم.
سماکوش برگزاری مسابقات کتابخوانی در بین اقشار مختلف ،حضور کتابداران در مدارس و مهد های کودک به منظور معرفی کتاب و خدمات کتابخانه ها،آئین رونمایی، نقد و بررسی کتاب،اجرای طرح کتاب یار یا همیار کتاب در مدارس،دعوت از معلمان به کتابخانه ها و بازدید گروهی از کتابخانه های عمومی توسط دانش آموزان ،برگزاری نشست کتاب‌خوان مدرسه ای، معرفی ظرفیت ها کتابخانه های عمومی استان با ارائه برنامه های متنوع و جذاب،تهیه مستند از وضعیت مطالعه در روستا ها و از کتابخانه های روستایی،شاداب سازی کتابخانه عمومی،برگزاری برنامه های کرسی آزاد اندیشی،با موضوع آسیب شناسی ،مطالعه و کتابخوانی و نشست کتاب‌خوان دستگاه‌های اجرایی و پیش نویس طرح جامع توسعه و ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی را از دیگر برنامه‌های این اداره کل دانست.
بيشتر
نسخه قابل چاپ
 
تعداد بازديد اين صفحه: 1194