اخبار شهرستان‌ها
1401/6/17 پنجشنبه
به ریاست فرماندار؛
نخستین جلسه تجمیعی انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان شاهرود برگزار شد
نخستین جلسه تجمیعی انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان شاهرود به ریاست فرماندار و با حضور مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان برگزار شد
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان، نخستین جلسه تجمیعی انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان شاهرود به ریاست ابوطالب جلالی، فرماندار شهرستان شاهرود؛ و با حضور محمد طاهریان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان؛ علی باقری، بخشدار بخش بسطام؛ محمدرضا واعظی، بخشدار بخش مرکزی؛ علی ملا حسنی، خیر کتابخانه ساز؛ حسین دوست محمدی، دبیر انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان شاهرود؛ احسان احمدی، عضو انجمن کتابخانه‌های عمومی بسطام؛ حسن کریمی، عضو انجمن و رئیس شورای شهر بیارجمند؛ سید ابراهیم موسوی، رییس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان شاهرود و سایر اعضای حقیقی و حقوقی در سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار شد.
محمد طاهریان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان در ابتدا ضمن خیرمقدم به حاضرین در جلسه گزارشی از تعداد اعضا و نسبت آن به جمعیت در کتابخانه‌های شهری و روستایی شهرستان شاهرود ارائه کرد و گفت: آمار عضو وامانت در کتابخانه‌های شهرستان در مقایسه با سایر کتابخانه‌های کشور نسبتاً مطلوب است اما با توجه به پتانسیل خوب این شهرستان نباید به همین بسنده کرد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان، شاهرود را شایسته پایتختی کتاب ایران توصیف کرد و گفت: شهرستان شاهرود با توجه به مسئولین فرهنگی، دلسوز و پای کاری که دارد ظرفیت پایتختی کتاب کشور را دارد.
محمد طاهریان ضمن بیان قوانین و مقررات نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور برای احداث کتابخانه نهادی در روستاها، روستای ابر را روستای شناخته‌شده و نمونه گردشگری در استان معرفی کرد و افزود: با توجه به مطالبه مردم شریف روستای ابر برای احداث کتابخانه و وجود ظرفیت خوب کتاب‌خوان و جمعیتی که  در این روستا زندگی می‌کنند، اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان آمادگی همکاری با مسئولین روستا برای ایجاد «پیشخوان خدمات کتابخانه عمومی» را دارد.
مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان در ادامه سخنان خود با تشریح وضعیت پروژه‌های نیمه‌تمام کتابخانه‌های عمومی شهرستان گفت: انشا الله با همکاری مسئولین مرتبط و تخصیص اعتبارات مناسب برای کتابخانه‌ها می‌توانیم گام بلندی در راستای تعمیر و تجهیز کتابخانه‌های شهرستان ازجمله سالن مطالعه کتابخانه امام علی (ع) بیارجمند برداریم.
وی ادامه داد: افزایش فضاها و تجهیزات کتابخانه‌ای علاوه بر کاهش آسیب‌های اجتماعی باعث افزایش نشاط اجتماعی و امید در جامعه به ویژه در مناطق کم برخوردار و دورافتاده می‌شود.
طاهریان با قدردانی از شهرداری‌هایی که اقدام به پرداخت به‌موقع سهم نیم درصد کرده‌اند، اظهار کرد: پیشبرد هدف‌ها، برنامه‌ها و برطرف کردن موانع و مشکلات این مراکز فرهنگی درگرو پرداخت همین سهم نیم درصد است.
ابوطالب جلالی، فرماندار شهرستان شاهرود نیز در این جلسه ضمن قدردانی از حمایت‌ها و تلاش‌های مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان گفت: تشکیل منظم جلسات انجمن کتابخانه‌های عمومی یکی از ضروریات برای حل مشکلات کتاب و کتاب‌خوانی است.
نماینده دولت در شهرستان شاهرود لزوم احداث یک کتابخانه در روستای ابر را لازم و ضروری دانست و افزود: در بحث کتاب‌خوانی علی‌رغم همه تلاش‌های در حال انجام نیازمند یک حرکت جهادی وجهشی هستیم تا مردم را هرچه بیشتر به سمت کتاب و کتابخانه سوق دهیم.
جلالی ضمن بیان اینکه هیچ‌چیز جای لمس فیزیکی کتاب را نمی‌گیرد اظهار داشت: تغییر و تحولات عصر جدید راه‌های نوینی را برای مطالعه پیش روی جامعه قرار داده است، یکی از این راه‌ها کتاب‌های صوتی است. در این راه توسعه و افزایش کتاب‌های صوتی برای کودکان طی سال‌های گذشته همگام با سایر حوزه‌ها پیش رفته و توانسته مسیر مناسبی را طی کند، ادامه این روند قطعاً شرایط مناسب‌تری را برای جذب کودکان و نوجوانان به مطالعه فراهم خواهد کرد.
رییس انجمن کتابخانه‌های عمومی شهرستان شاهرود با اشاره به نیاز اعتباری کتابخانه‌ها از محل نیم درصد شهرداری‌ها به این نهاد خواستار پیگیری در موعد تخصیص اعتبارات ملی به شهرداری‌ها برای واریز به کتابخانه‌ها شد.
وی ابراز امیدواری کرد: انشا الله با تخصیص اعتبار ماده ۱۸۰ و تکمیل مشکلات کتابخانه‌های شهرستان شاهرود شاهد بهبود شاخص‌های کتاب‌خوانی در سطح شهرستان باشیم.
در پایان سید ابراهیم موسوی، رییس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان شاهرود نیز ضمن ارائه گزارشی از وضعیت و تعداد کتابخانه‌های عمومی شهرستان، به عضویت 14 هزارنفری مردم شهرستان شاهرود در کتابخانه‌های عمومی این شهرستان اشاره کرد و افزود: در این کتابخانه‌ها بالغ بر 380 هزار جلد کتاب در دسترس عموم قرار دارد و علاقه‌مندان می‌توانند با عضویت در این مراکز از خدمات آن‌ها بهره‌مند شوند.

 
تمام حقوق سایت محفوظ و متعلق به سازمان نهاد کتابخانه ها می باشد.