بيشتر
يكشنبه 4 مرداد 1394
 
کتاب خوان
نشست به اشتراک گذاری کتاب های خوانده شده
با حضور کتابداران ، نویسندگان ، اهالی رسانه ، فعالین حوزه کتاب
 
نشست کتاب خوان چیست ؟
کتاب خوان ، نشستی صمیمانه با هدف معرفی کتاب های مفید و تبلیغ و ترویج کتابخوانی با مشارکت و حضور کتابداران ، نویسندگان ، اهالی رسانه ، فعالین حوزه کتاب و نهاد کتابخانه های عمومی کشور است که بصورت ادواری برگزار می شود .

نشست کتاب خوان چه شکلی است ؟
در هر نوبت از نشست کتاب خوان ، تقریبا 12 نفر ، هر کدام به مدت حداکثر 7 دقیقه ، به معرفی کتابی که مطالعه کرده اند می پردازد . انتخاب کتاب از هر یک از حوزه های موضوعی قابل قبول می باشد ولی ترجیح بر آن است که در هر برنامه حتما به حوزه های مهم و پر مخاطب از جمله : ( قصه و رمان ، ادبیات و شعر ، کودک و نوجوان ، دین ، روانشاسی و تاریخ ) پرداخته شود .شکل ارائه و معرفی کتاب ها ، متفاوت تر از قالب های مرسوم خواهد بود ؛ هر چه متفاوت تر و جذاب تر بهتر ! ضمنا به هیچ وجه ، غیر از افرادی که کتاب معرفی می کنند ، سخنران دیگری نداریم .

نحوه انتخاب ارائه دهندگان و کتاب ها چگونه است ؟
افراد علاقه مند به ارائه بحث در نشست کتاب خوان می توانند فرم مشخصات مربوطه که در ذیل ضمیمه گردیده را پس از تکمیل به نشانی پست الکترونیکfarhangi@semnanpl.irارسال کنند . بعد از اتمام مهلت ثبت نام برای هر دوره ، بلافاصله اسامی افراد ، تعیین و به آنها اعلام خواهد شد . ضمنا اسامی افرادی که در هر دوره ، نوبت به آنها نمی رسد ، ضبط خواهد شد تا در نوبت های بعدی نشست کتاب خوان در جای خود از آنها استفاده شود . در صورتی که داوطلب ، متن معرفی کتاب را تهیه و ارسال کند در پایگاه اطلاع رسانی جداگانه ای که مخصوص همین فعالیت در نظر گرفته شده ، منتشر می شود .

یک معرفی کتاب خوب چیست ؟
مهم است که معرفی کتاب شامل این موارد باشد :
ü     حق مطلب ادا شود . یعنی اگر نویسنده کتاب ، معرفی کتابش را از زبان شما شنید ، راضی باشد .
ü     مخاطب شما قانع شود که لازم است این کتاب را مطالعه کند و مطالعه این کتاب ، مطالعه ای مفید است .
ü     کتابی که معرفی می شود ، ذائقه گسترده ای از مخاطبان را در بر بگیرد .

ملاک های معرفی کتاب استاندارد از نظر نهاد:

لینک اصلی      /      لینک کمکی
 
امتیاز دهی
 
 

 [PageVisit]