فهرست

با كتابداران

کتابدار نمونه کشوری مطرح کرد؛

حضور کتابداران در مراکز فرهنگی موجب توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی می‌شود

سمیه رجبی، کتابدار نمونه کشوری گفت: حضور کتابداران در مراکز فرهنگی نقش بسزایی در ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی دارد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان، سمیه رجبی، کتابدار نمونه کشوری با سابقه ۹ سال خدمت در کتابخانه عمومی، هم‌اکنون کتابدار کتابخانه عمومی ۲۲ بهمن شهرستان شاهرود است. وی دارای مدرک کارشناسی ارشد ادیان و عرفان تطبیقی است و به دلیل تشخیص و رفع نیاز اطلاعاتی مراجعان و تلاش مؤثر برای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی موفق به کسب مقام کتابدار برتر در سال ۹۸ شده است.
رجبی در گفتگویی ضمن اشاره به لزوم اجرای برنامه های فرهنگی خلاقانه در کتابخانه برای جذب مخاطب، گفت: کتابداران بایستی تلاش کنند تا مردم کتاب را یک کالای ضروری بدانند.
وی با تاکید بر اینکه کتابداران نباید فقط در کتابخانه به مردم خدمات ارائه دهند، بیان کرد: حضور این قشر در مراکز فرهنگی مانند مدارس و مساجد به توسعه فرهنگ کتابخوانی کمک شایانی می کند.
رجبی با تأکید بر اینکه باید به حوزه ارتقای سلامت اجتماعی توجه ویژه‌ای شود، اظهار داشت: فعالیت‌های متنوع فرهنگی در بخش‌های متعدد  مانند مراکز نوا و امید بهزیستی، برگزاری کارگاه‌های فرزند پروری، حضور روان شناسان در بخش کودک، تزئین کتابخانه با موضوع کتاب، برگزاری نمایشگاه‌های خلاقانه به صورت فصلی، توجه ویژه  به باشگاه‌های کتاب‌خوانی، اجرای طرح‌های «پیک دانایی» و «قاصدک‌های کاغذی» و تشکیل گروه نقالی «رخش اندیشه» را از جمله کارهای خود برای ترویج توسعه کتاب‌خوانی و جذب مخاطبان به محیط کتابخانه برشمرد.
وی افزود: اخلاق‌مداری و اشراف کامل به حیطه خدمات فنی و اطلاع‌رسانی به مراجعان و ارائه خدمات به‌موقع و درست به اعضای کتاب‌خوان و دیگر اعضای جامعه از مهم‌ترین ویژگی های یک کتابدار موفق است.
رجبی با تأکید بر اینکه کمبود کتاب کودک و نوجوان از عمده‌ترین معضلات است، عنوان کرد: استفاده از ظرفیت‌ خیرین می‌تواند در توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی بسیار مؤثر باشد. امیدوارم روزی برسد که یک کتابخانه تخصصی کودک با کمک خیرین در شهر شاهرود احداث شود تا کودکان بدون هیچ دغدغه‌ای حس خوب مطالعه را تجربه کنند.

 
عكس های مرتبط :
 
امتیاز دهی