فهرست

با كتابداران

کتابدار کتابخانه عمومی ۲۲ بهمن شهرستان شاهرود مطرح کرد؛

محیط کتابخانه در جذب مخاطب تأثیرگذار است

زهرا سادات هاشمی، یکی از کتابداران نمونه کشوری با اشاره به این که محیط کتابخانه در جذب مخاطبان تأثیرگذار است، گفت: کتابداران می‌توانند با شاداب‌سازی فضای کتابخانه‌ها، مخاطبان به‌ویژه کودکان و نوجوانان را جذب کنند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان، زهرا سادات هاشمی، کتابدار نمونه کشوری دارای مدرک کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی، با ۱۹ سال سابقه کاری هم‌اکنون در کتابخانه عمومی ۲۲ بهمن شهرستان شاهرود مشغول ارائه خدمات است. خدمت صادقانه، مخاطب شناسی، منبع شناسی، احترام به مراجعه‌کنندگان کتابخانه، برگزاری برنامه‌های متنوع فرهنگی، خلاقیت در کار و حضور مستمر در مجامع مختلف برای تبلیغ کتاب‌خوانی و کتابخانه و به‌کارگیری اهرم‌های تشویقی برای کودکان و نوجوانان به منظور حضور در کتابخانه و مطالعه، موجب شده وی به‌عنوان کتابدار نمونه کشوری انتخاب شود.
هاشمی در گفتگویی ضمن بیان اینکه برگزاری فعالیت‌های خلاقانه و متنوع به‌ویژه در بخش کودک و نوجوان در جذب مخاطب بسیار مؤثر است، گفت: برنامه‌هایی شامل برگزاری جلسات نمایشنامه خوانی با شخصیت سازی و لباس‌های خلاقانه، برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان با اسامی خلاقانه و جالب‌توجه، تبلیغات مناسب در فضای مجازی، برگزاری برنامه‌های مناسبتی با محوریت کتاب و برگزاری کارگاه‌های مادر و کودک، می‌تواند در جذب مخاطبان کودک و نوجوان به کتابخانه بسیار مؤثر باشد.
وی با تأکید بر اینکه باید همه اقشار از خدمات کتابخانه و فعالیت‌های فرهنگی آن، بهره‌مند شوند، گفت: بنده برای ارائه خدمات کتابخانه‌ای به مراکز بهزیستی مراجعه کرده و برنامه‌هایی را از جمله کلاس قصه‌گویی برای کودکان کم‌شنوا و کم‌توان ذهنی برگزار می‌کنم. همچنین برنامه‌هایی مانند کارگاه‌های فرزند پروری با حضور روان‌شناس کودک در کتابخانه برگزار می شود.
هاشمی با اشاره به این مطلب که محیط کتابخانه‌ها در جذب کودکان و نوجوانان بسیار مهم است، افزود: سعی می‌کنم دقت بسیاری به جذابیت و شاداب سازی محیط داشته باشم.
وی با بیان اینکه فعالیت‌های متنوع فرهنگی و جذاب در جذب کودکان و نوجوانان تأثیرگذار است، اظهار داشت: استفاده از فضای مجازی برای تبلیغات، اجرای برنامه‌های مناسبتی و خلاقانه، معرفی منابع جدید کتابخانه در محافل و مجامع مختلف، حضور فعال کتابداران در فضای مجازی و معرفی شایسته برنامه‌های کتابخانه و کتاب‌ها در تبلیغات رسانه‌های گروهی، از جمله عوامل برای ترویج فرهنگ مطالعه است.
کتابدار کتابخانه عمومی ۲۲ بهمن شهرستان شاهرود تصریح کرد: کتابداران، اصحاب رسانه، نویسندگان و معلمان نقش بسزایی در توسعه فرهنگ کتاب‌خوانی دارند.
هاشمی اشراف کامل به منابع و کارهای فنی مربوط به کتابخانه، صبوری، اخلاق‌مداری و وجدان کاری را از مهم‌ترین ویژگی‌های یک کتابدار موفق دانست و گفت: کتابدار باید اهل مطالعه بوده و سعی در برقراری ارتباط مناسب با مخاطبان مختلف داشته باشد.
این کتابدار با بیان اینکه خیرین نقش بسزایی در ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی دارند، خواستار کمک خیرین برای توسعه فضاهای کتابخانه ای و غنی سازی منابع کتابخانه از طریق اهدای کتاب، شد.
هاشمی در خاتمه اظهار داشت: نیمی از قلبم برای کتابخانه‌ام می‌تپد؛ به اعتقاد من آحاد مردم از هوش اجتماعی و ارتباطی بالایی برخوردارند و یک کتابدار می‌تواند با رفتار مناسب، انرژی مثبت، خدمات صادقانه و خلاقانه تأثیر بسزایی در جذب مخاطب داشته باشد.

 
عكس های مرتبط :
 
امتیاز دهی