فهرست

با كتابداران

کتابداری تا اطلاع ثانوی تعطیل نیست؛

بازخوردهای اعضا به فعالیت مجازی کتابخانه مرکزی سمنان بسیار دلگرم کننده است

حنیفه صفری، رئیس کتابخانه مرکزی سمنان گفت: بعد از تعطیلی کتابخانه با تشکیل گروهی مجازی متشکل از کتابداران بخش های مختلف، ایده های مختلف را بررسی کردیم، تقسیم کارها انجام شد و کتابخانه مرکزی سمنان در فضای مجازی، دوباره جان گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، با شیوع ویروس کرونا در سراسر کشور و هشدارهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای جلوگیری از انتشار این ویروس، مدتی است که کتابخانه های عمومی سراسر کشور تعطیل شده است. در این روزهایی که تنها خانه نشینی به قطع زنجیره انتقال این ویروس کمک می کند، این بار تکنولوژی و فضای مجازی است که به کمک ما آمده تا روزهای شاید کسالت بار را، با دلتنگی کمتری سر کنیم. با اینحال گویا دلتنگی و نگرانی تنها منحصر به جمع خانواده و دوست و آشنا نیست؛ فعالیت تعدادی از همکاران کتابدار در فضای مجازی حکایت از دلتنگی کتابداران و اعضای کتابخانه ها دارد و باید قدر بدانیم این ارتباطات راه دور را، که امید و انگیزه می دهد تا این روزهای سخت را تاب بیاوریم.
حنیفه صفری اوریمی، رئیس کتابخانه مرکزی سمنان، از کتابدارانی است که بعد از تعطیلی این کتابخانه، خدمات کتابخانه ای را در فضای مجازی پی گرفته است.
وی در گفتگو با روابط عمومی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، گفت: ۱۸ سال است که به عنوان کتابدار، خدمت می کنم. تجربه حضور در چندین کتابخانه و دوستی هایی که در این مدت بر پایه برنامه های فرهنگی شکل گرفت، دفترچه تلفن مرا مملو از اسامی کتابدوستان و علاقه مندان فرهنگ و هنر کرده است. علاوه بر این، کتابخانه مرکزی سمنان نیز از مراکز فرهنگی پر رفت و آمد محسوب می شود، اعضای بسیاری دارد و ماه پایانی سال عموما میزبان برنامه های فرهنگی متنوعی است. شیوع ویروس کرونا و تعطیلی کتابخانه،‌ برای ما باورنکردنی بود، کلی برنامه داشتیم که بی سرانجام می ماند. ماندن در خانه و گذران وقت با دو فرزندم، مرا به فکر سرگرم کردن قشر کودک و نوجوان، در ایامی که مدارس تعطیل است و ماندن در خانه توصیه می شود، فرو برد. بنابراین، اولین کار ما این بود که در فضای مجازی، گروهی متشکل از کتابداران کتابخانه مرکزی سمنان تشکیل دادیم؛ ایده های گوناگون را با هم بررسی کردیم و تقسیم کار انجام شد و بدین ترتیب کتابخانه مرکزی سمنان در فضای مجازی، دوباره جان گرفت. مسابقات کتابخوانی نهاد ویژه روزهای تعطیلی کتابخانه، عمدتا محور فعالیت های ما در این روزها است؛ علاوه بر این، کتابداران بخش کودک عهده دار اجرای برنامه های قصه گویی، شعرخوانی، آموزش کاردستی و معرفی کتاب کودک هستند. باقی همکاران نیز با تهیه ویدیوهای معرفی کتاب،‌ میل کتابخوانی را در مخاطبان کتابخانه مرکزی سمنان زنده نگه می دارند. بازخوردهای اعضا به فعالیت مجازی کتابخانه مرکزی سمنان بسیار دلگرم کننده است. بچه ها از ویدیوهای آموزش کاردستی بسیار استقبال کرده اند و از کاردستی هایی که می سازند، برای ما تصاویری ارسال می کنند.
حنیفه صفری خطاب به مردم ایران و به ویژه اعضای کتابخانه مرکزی سمنان، گفت: ما دشواری های بسیاری را از سر گذرانده ایم؛ این روزها نیز می گذرد؛ بهتر است با رعایت بهداشت، ماندن در خانه و دوری از اجتماعات، آسیب کمتری به خود و اطرافیان مان وارد کنیم. بیایید این روزها را در خانه بمانیم، جمع های کوچک خانوادگی را قدر بدانیم و با مطالعه کتاب، بازی های جمعی و ... لحظه های شیرینی خلق کنیم.

 
 
امتیاز دهی