فهرست

اخبار شهرستان‌ها
با همکاری جمعیت هلال‌احمر دامغان انجام شد؛

برگزاری کارگاه آموزشی کمک‌های اولیه ویژه کتابداران شهرستان دامغان

دوره آموزش امداد و کمک‌های اولیه ویژه کتابداران شهرستان دامغان توسط منیره لعله‌ای مدرس امداد و نجات جمعیت هلال این شهرستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان، رییس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان دامغان با اشاره به اهمیت آموزش و آمادگی اقشار جامعه در مقابله با بلایا و حوادث طبیعی گفت: در زندگی انسان‌ها هرروز و هرلحظه شاهد به وقوع پیوستن حوادث مختلفی هستیم و فراگیری آموزش‌های امداد و کمک‌های اولیه با توجه به نقش مؤثر و حیاتی آن در نجات جان افراد آسیب‌دیده از سوانح به عنوان یک امر مهم و یک مهارت ضروری برای اعضای جامعه به شمار می‌رود.
آزاده امینیان با تأکید به این موضوع که داشتن مهارت‌های امداد و کمک‌های اولیه در زمان وقوع حادثه می‌تواند باعث شود که فرد امدادگر زندگی آسیب دیدگان را نجات دهد افزود: سرعت عمل به همراه مهارت، دقت و خونسردی امدادگر در برخورد با حادثه و مصدوم از نشانه‌های یک امدادگر حرفه‌ای است.


منیره لعله‌ای مدرس دوره نیز اظهار داشت: با توجه به آمار زیاد تصادفات و سکته‌های قلبی در ایران همه‌ساله تعداد زیادی از بیماران و مصدومان قبل از دریافت درمان‌های پزشکی اولیه در اغلب موارد در صحنه حادثه فوت می‌کنند که یکی از دلایل اصلی آن، اقدامات اشتباه افراد حاضر در صحنه به دلیل عدم آشنایی با کمک‌های اولیه است.
وی بابیان اینکه سرنوشت یک مصدوم، در دستان کسی است که اولین اقدام را برای او انجام می‌دهند افزود: اقدامات مناسب و رسیدگی به بیماران بدحال و مصدومان حوادث در نخستین لحظات، تأثیر چشمگیری در افزایش بهبودی، کاهش آسیب و پیشگیری از مرگ را به دنبال دارد. به‌عنوان‌مثال باز نگه‌داشتن راه تنفسی فرد بی‌هوش می‌تواند از مرگ وی و یا آسیب‌های مغزی و اثرات ناشی از آن پیشگیری کند.


شایان‌ذکر است این کارگاه در قالب یک دوره آموزشی 22 ساعته در سالن جلسات اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان دامغان در حال برگزاری است و پس از پایان دوره از شرکت‌کنندگان آزمون عملی و کتبی به عمل می‌آید و برای قبول‌شدگان گواهی آموزشی صادر خواهد شد.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ