فهرست

اخبار شهرستان‌ها
در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی صورت گرفت؛

آغاز به کار دومین مرحله از پنجمین دروه لیگ کتاب‌خوانی در شاهرود

به همت اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان شاهرود، دومین مرحله از پنجمین دروه لیگ کتاب‌خوانی این شهرستان باهدف ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی در این شهرستان آغاز به کارکرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان سمنان، سید ابراهیم موسوی، رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان شاهرود گفت: 36 اثر و 34 فیلم ویدئویی کوتاه از معرفی کتاب قلب‌های نارنجی مرحله نخست این لیگ کتاب‌خوانی داوری شد و گروهای برتر به دوره دوم راه یافتند.
سید ابراهیم موسوی در آیین دومین مرحله از پنجمین دوره لیگ کتاب‌خوانی شهرستان شاهرود که در سرسرای بهمن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی این شهر برگزار شد بابیان اینکه هدف برپایی لیگ کتاب‌خوانی ترویج و بسط فرهنگ مطالعه مفید به عنوان یکی از جلوه‌های جهاد تبیین است، افزود: داوری و بررسی دقیق آثار رسیده به دبیرخانه این دوره از لیگ کتاب‌خوانی را کارشناسان خبره کتابداری، هنرمندان و نویسندگان مطرح به سرانجام رساندند.
وی تأکید کرد: از تعداد ۳۷ گروه سه نفره که با خواندن کتاب رمان «قلب‌های نارنجی» رقابت را آغاز کردند تعداد 28 گروه به مرحله دوم راه یافتند.
مریم مهربانیان، رابط فرهنگی اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان شاهرود هم در این راستا گفت: مرحله دوم این لیگ کتاب‌خوانی با خواندن کتاب (فصل پنجم سکوت، نوشته محمدرضا بایرامی) از امروز آغازشده است.
مهربانیان بابیان اینکه گروه مدرسه دخترانه فضیلت با کسب 95 امتیاز، مدرسه 13 آبان با 80 امتیاز به رتبه اول و دوم این لیگ دست یافتند، ادامه داد:2 گروه مدرسه 15 خرداد و حضرت معصومه با 75 امتیاز به مقام سوم مشترک این دروه اکتفا کردند.
وی با اشاره به آغاز دوازدهمین دوره جشنواره ملی کتاب‌خوانی رضوی ابراز داشت: نیمی از امتیازهای لازم برای ارزیابی مرحله دوم لیگ کتاب‌خوانی شهرستان شاهرود شرکت دانش‌آموزان در این جشنواره ملی کتاب‌خوانی محاسبه خواهد شد.
به گفته وی، نیم دیگر امتیازات لیگ کتاب‌خوانی را خلاقیت در بازنویسی در فصل آخر کتاب به قلم دانش‌آموزان و برابر دستورالعمل‌های اعلامی محاسبه خواهد شد.
علی‌اصغر رضایی، معاون پرورشی و تربیت بدنی آموزش و پرورش شاهرود هم در این آیین گفت: کتاب‌خوانی در فرهنگ ایرانی و اسلامی ملت کهن ما ریشه دارد.
رضایی افزود: کتاب رمان «فصل پنجم سکوت» که توسط کانون پرورش فکری و نوجوانان منتشرشده است که به گوشه‌هایی از تاریخ انقلاب اسلامی و مبارزه با دولت ستم‌شاهی ملت ایران اشاره دارد.
نسرین قربانی، مسئول کتابخانه عمومی شهرک البرز شاهرود نیز بابیان اینکه محمدرضا بایرامی نویسنده این کتاب متولد ۱۳۴۰ در اردبیل است، تأکید کرد: بایرامی با کتاب کوه مرا صدا زد از قصه‌های سبلان توانست جایزه خرس طلایی و جایزه کبرای آبی سوئیس و نیز جایزه کتاب سال سوئیس را از آن خود کند.
بایرامی رئیس خانه داستان ایران است و بابت نگارش رمانِ لم‌یزرع، جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را نیز در پرونده کاری خود دارد.
 گفتنی است؛ در پنجمین دوره لیگ کتاب‌خوانی شهرستان شاهرود یکصدو یازده دانش‌آموز دختر پایه‌های هفتم و هشتم مدرسه‌های این شهرستان با یکدیگر به رقابت پرداخته بودند.
شهرستان شاهرود با ۱۷ کتابخانه عمومی نهادی و ۶ کتابخانه مشارکتی و مستقل به علاقه‌مندان حوزه کتاب و کتاب‌خوانی خدمات ارائه می‌دهد.
 
امتیاز دهی
 
 

نسخه قابل چاپ